Motto: Každý den jsem mu musela předkládat soupis toho, co jsem za den udělala, když se mu nezdál dostatečný, zbil mne...

Jaký je rozdíl mezi prostitucí a obchodem s lidmi?

6. července 2007 v 12:05 | Fatimé |  Ženy
Rozlišujeme tzv. prostituci se souhlasem a nucenou prostituci, kterou jsou nuceny vykonávat obchodované ženy.
Pokud žena vykonává prostituci se souhlasem, má možnost "zůstat v systému" (sociálním, rodinném atd.), její pohyb není neustále kontrolován, má zisk, může si vybírat zákazníky, používat ochranu. Hlavními kritérii jsou dobrovolnost a možnost komunikace s okolím. Násilí (jak psychické, tak fyzické) se v tomto případě objevuje zřídka.

Je-li žena k prostituci nucena, jsou její podmínky naprosto opačné. U takové ženy navíc dochází k psychickému poškození, traumatu, žena se cítí stigmatizována, objevují se pocity viny a hanby.

Jaký je rozdíl mezi ilegální migrací a obchodem s lidmi?

Mechanismus obchodu s lidmi, především jeho počáteční fáze, může v něčem připomínat (ilegální) migraci. Existují i případy, kdy jsou ilegální migrace či převaděčství propojeny s obchodem s lidmi.

Obchod s lidmi však není (ilegální) migrací a tyto dva fenomény je třeba přesně rozlišovat. Hlavními znaky, podle nichž lze obchod s lidmi a migraci odlišit jsou:

Migrace - je dobrovolná; v případě ilegální migrace a převaděčtví ( ty jsou také dobrovolné) se jedná o organizovaný přesun osob za hranice jiného státu za účelem zisku (v tomto případě získávají obě strany - převaděč finanční zisk a "klient" vstup do cizího státu). Vztah mezi oběma stranami končí v momentě příjezdu do cílové země.

Obchod s lidmi - je nedobrovolný. Je zde přítomen podvod, násilí, zneužití, únos atd. v celém procesu či v některých jeho fázích. Transport je pouze jednou z fází - cílem dlouhodobé zneužívání práce a služeb obchodovaných osob v cílové zemi.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama