Motto: Každý den jsem mu musela předkládat soupis toho, co jsem za den udělala, když se mu nezdál dostatečný, zbil mne...

Obchod s lidmi

6. července 2007 v 11:58 | Fatimé
Obchod s "bílým masem" je jedna z nejlukrativnějších ilegálních aktivit. Ve světovém měřítku je obětí pašování pro sexuální otroctví statisíce osob ročně, což znamená tučné zisky jak pro mafii, tak často i pro rodiny mladých dívek, které v prodání jednoho člena do otroctví vidí jedinou možnost, jak zajistit přežití rodiny. Zdrojovými oblastmi pro západoevropské a americké podniky jsou chudé státy Asie a postkomunistických zemí, oblíbeným a tradičním místem je také Latinská Amerika a Afrika. Před třinácti lety se díky pádu železné opony otevřela nová "tržiště pro obchod se ženami. Celkově se předpokládá, že do zemí EU je ročně přepravováno až 120 000 žen a dětí ze zemí střední a východní Evropy.
Česká republika
Problému obchodu se ženami se nevyhnulo ani Česko. Po periodě, kdy byla naše republika především zdrojovou oblastí, tedy kdy české dívky byly vyváženy do ostatních zemí zejména západní Evropy, nastalo období, kdy jsme naopak též cílem tzv. sexuální turistiky. Je známo, že na jedné straně zahraniční agentury pořádají zájezdy klientů orientované právě na sexuální požitky, tak na druhou stranu jsou k nám z velké časti ilegálně dopravovány ženy z Balkánu a přímo z bývalých republik Sovětského svazu. Česká republika je často též tranzitní zemí.
CO JE OBCHOD S LIDMI?
V první řadě se jedná o závažné porušování lidských práv, kdy jsou lidé nuceni vykonávat nějakou práci, pod hrozbou násilí nebo prostřednictvím psychického a fyzického násilí.

Obětí obchodu se stávají často už ve chvíli, kdy jsou najímány - někdo jim zprostředkovává či nabízí práci, ať už v jejich zemi anebo v zahraničí.
Obchod s lidmi může být:

· nucená prostituce
· nucené práce
· obchod se sňatky
· nucená služba v domácnostech, ošetřovatelství
· praktiky podobné otroctví
· nedobrovolné odjímání orgánů

České trestní právo definuje obchod s lidmi následovně:Obchodování s lidmi § 232 a TZ

1. Kdo přiměje, zjedná, zláká, dopraví, ukryje, zadržuje nebo vydá osobu mladší osmnácti let, aby jí bylo užito k

a. pohlavními styku nebo k jiným formám sexuálního obtěžování nebo zneužívání
b. k otroctví nebo nevolnictví, nebo
c. k nuceným pracím nebo k jiným formám vykořisťování,

bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.

2. Stejně bude potrestán, kdo jiného za použití násilí, pohrůžky násilí nebo lstí anebo zneužitím jeho omylu, tísně nebo závislosti, přiměje, zjedná, najme, zláká, dopraví, ukryje, zadržuje nebo vydá, aby ho bylo využito
a. pohlavními styku nebo k jiným formám sexuálního obtěžování nebo zneužívání
b. k otroctví nebo nevolnictví, nebo
c. k nuceným pracím nebo k jiným formám vykořisťování.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama