Motto: Každý den jsem mu musela předkládat soupis toho, co jsem za den udělala, když se mu nezdál dostatečný, zbil mne...

Trochu práva

10. července 2007 v 0:53 | Fatimé |  Opatrnost
Násilí na ženách představuje celosvětový problém, přesto se s ním mezinárodní společenství začalo zabývat relativně pozdě. Bití, znásilnění v rámci manželství, násilí vůči dívkám, tradiční ženská obřízka či delikty ze cti jsou pouze některé příklady násilných činů, které postihují ženy. V dnešní době lze již konstatovat, že násilí na ženách v rámci rodiny je mezinárodním právem zakázáno.
Rovnost mužů a žen zaručuje Mezinárodní pakt o hospodářských, sociální a kulturních právech. Upravuje právo na život, a tím zakazuje v některých asijských státech stále rozšířenou praxi potratů embryí ženského pohlaví, jež často vedou až k smrti žen či v Indii uplatňovanou praxi upalování vdov. Zakázány také jsou nucené sterilizace stejně tak jako ženská obřízka dívek a žen.
Na potírání diskriminace žen se zaměřuje Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen, přijatá v prosinci 1979 a ratifikovaná 185 státy. Obsahem Úmluvy je pak téměř výlučně potírání diskriminace žen, ani slovem se nezmiňuje o nutnosti zabránit násilí na ženách. Tento vážný nedostatek je odůvodňován tím, že v 70. a na počátku 80. let ještě nebylo násilí páchané na ženách vnímáno OSN jako otázka lidských práv.
Teprve koncem roku 1993 schválilo Valné shromáždění OSN Prohlášení o potírání násilí na ženách, první dokument, který se zabývá výlučně touto problematikou. Generální shromáždění pak apeluje na státy, aby odsuzovaly násilí na ženách a přijaly odpovídající opatření k zabránění takovému násilí. Ačkoliv toto Prohlášení není právně závazné, má nepopiratelný morální a politický význam.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama